ADHD kojarzone jest głównie dziećmi w okresie szkolnym, jednak szacuje się, że zaburzenie to dotyka 5,29% dzieci i młodzieży oraz 4,4% osób dorosłych (Polanczyk et al., 2007),.
ADHD jest to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i koncentracji. Problemy występujące w dzieciństwie mogą utrzymać się także w wieku dorosłym, chociaż przybierają wtedy nieco inną formę. Z tego powodu bardzo często są mylone z depresją, chorobą afektywną dwubiegunową czy zaburzeniami lękowymi, przez co leczenie nie przynosi pożądanych rezultatów.
Objawy ADHD u osób dorosłych:
Osoby dorosłe z zespołem ADHD, często nazywa się bałaganiarzami, którzy nie potrafią wokół siebie utrzymać porządku i dobrze zorganizować sobie czasu. Są nieskoncentrowani lub zamyśleni. Działają bez zastanowienia się lub zbyt wolno. Łatwo wybuchają. To zachowania i cechy widoczne już na pierwszy rzut oka.
Zdiagnozowanie ADHD u dorosłych może być trudne, ponieważ objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Najczęstsze objawy ADHD to:
- hiperaktywność,
- trudności w skupieniu uwagi na jednej czynności,
- zaburzenia pamięci i problem z organizacją zadań,
- nadmierna pobudliwość i trudności w uspokojeniu się,
- impulsywność i szybkie podejmowanie decyzji,
- problemy z utrzymaniem porządku i organizacją przestrzeni,
- trudności w kontrolowaniu emocji i reakcji na sytuacje,
- skłonność do nudy i szybkiej zmiany zainteresowań,
- trudność w przebywaniu w ciszy oraz w oczekiwaniu na swoją kolej (np. w kolejce),
- nadmierna gadatliwość,
- częste przerywanie innym ludziom podczas rozmowy,
- częste zapominanie o rzeczach lub ich gubienie,
- bezsenność.
Jak wygląda leczenie ADHD u osób dorosłych?
Leczenie ADHD u dorosłych polega na połączonych działaniach terapii farmakologicznej oraz psychoterapii (coaching, terapia poznawczo-behawioralna).
Psychoedukacja na temat choroby, jej objawów i możliwości leczenia powinna obejmować zarówno dorosłego pacjenta jak i jego bliskich. Leczenie jest procesem wymagającym czasu, ale warto je podjąć, gdyż nieleczone ADHD u dorosłych obniża szansę na poprawę codziennego funkcjonowania.
Diagnoza ADHD u dorosłych:
Diagnoza w kierunku zespołu nadpobudliwości psychoruchowej to złożony proces, w który jest zaangażowanych zarówno psycholog-diagnosta, jak i psychiatra wyspecjalizowany w diagnozie i leczeniu ADHD. Wiele osób zastanawia się, kto diagnozuje ADHD u dorosłych, a więc do kogo mają się zwrócić o pomoc. Można się zgłosić do psychologa, który przeprowadza pełną diagnozę psychologiczną. W wyniku wywiadu i testów specjalista stawia diagnozę, z którą Pacjent może zostać skierowany do lekarza psychiatry w celu postawienia diagnozy klinicznej i ewentualnego podjęcia leczenia farmakologicznego.
Pełna diagnoza ADHD u osób dorosłych w Poradni Konwaliowa składa się z kilku etapów, które pozwalają na postawienie diagnozy ADHD lub wykluczenie tego zaburzenia i wskazanie innej przyczyny trudności w codziennym funkcjonowaniu. Podczas procesu diagnostycznego:
1) Psycholog diagnosta przeprowadza pogłębiony wywiad z Pacjentem oraz dokonuje analizy kwestionariusza DIVA-5,
2) Spotkanie, na którym psycholog przeprowadza diagnozę przy wykorzystaniu baterii testów psychometrycznych. Wykorzystujemy profesjonalne testy osobowości (testy osobowości), oraz najnowszy test neuropsychologiczny MOXO. Ilość spotkań diagnostycznych może ulec zmianie w zależności od prezentowanych objawów, konieczności wykonania diagnozy róznicowej,
3) Przekazanie wyników diagnozy i omówienie dalszej ścieżki diagnostycznej (wizyta u lekarza psychiatry) oraz możliwości terapii.
4)*Spotkanie z lekarzem psychiatrą, który na podstawie diagnozy psychologicznej stawia diagnozę kliniczną i w razie potrzeby ma możliwość wdrożenia leczenia farmakologicznego.
Przed umówieniem spotkania prosimy o zapoznanie się z Regulaminem wizyt oraz z Cennikiem. W razie wątpliwości serdecznie zapraszamy do kontaktu z Recepcją Poradni – postaramy się odpowiedzieć na wszelkie pytania.