Spektrum autyzmu jako złożone zaburzenie, wymaga precyzyjnych narzędzi diagnostycznych dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Wśród nich wyróżnia się Test ADI-R (Autism Diagnostic Interview-Revised), uznawany na świecie za element złotego standardu w diagnozie zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Test ADI-R – Przeznaczenie i Cel
ADI–R to wystandaryzowany wywiad kliniczny przeznaczony do diagnozowania dzieci (od 24 miesiąca wieku umysłowego) oraz dorosłych, mający na celu zdobycie informacji niezbędnych do postawienia diagnozy, uwzględniając różnorodność i nasilenie objawów.
Przebieg badania
Podczas testu ADI-R diagnosta przeprowadza Wywiad do Diagnozy Autyzmu z rodzicem, opiekunem lub nauczycielem osoby ze spektrum autyzmu. Osoba diagnozowana nie jest obecna przy wywiadzie – diagnosta odnotowuje tylko odpowiedzi osoby informującej. Cała procedura razem z przeprowadzeniem wywiadu i obliczeniem wyników zajmuje około 1,5 do 2,5 godziny.
W trakcie badania testem ADI-R diagnosta zwraca uwagę na trzy główne obszary oceny takie jak:
- jakość komunikacji i mowy
- interakcje społeczne
- zakres oraz intensywność zachowań stereotypowych i ograniczeń zainteresowań.
W trakcie testu ADI-R, diagnosta zadaje różnorodne pytania, obejmujące zarówno kwestie ogólne, jak i szczegółowe. Pytania skupiają się na różnych aspektach zdolności komunikacyjnych zarówno werbalnych (mowa i słowne interakcje), jak i niewerbalnych (gesty i mimika). Specjalista pyta również m.in o reakcje dziecka na bodźce słuchowe, dotykowe, kiwanie głową czy wskazywanie.
Wyniki tych ocen pozwalają na uzyskanie bardziej kompleksowego obrazu zdolności komunikacyjnych i społecznych dziecka, co stanowi istotny krok w procesie diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Warto pamiętać
Test ADI-R to narzędzie identyfikujące objawy spektrum autyzmu, jego wynik nie stanowi jednak ostatecznej diagnozy tego zaburzenia. Interpretacja wyników ADI-R wymaga całościowej oceny klinicznej, obejmującej obserwacje, dodatkowe testy diagnostyczne i informacje o codziennym funkcjonowaniu badanej osoby. Po więcej informacji o diagnozie spektrum autyzmu kliknij TUTAJ.
Grafika: pixabay