Integracja bilateralna to zdolność świadomego i skoordynowanego używania obydwu stron ciała. Jest ona niezbędna do efektywnego wykonywania najbardziej podstawowych czynności, jak chodzenie czy widzenie, a także do całego szeregu mniej lub bardziej skomplikowanych zadań angażujących dwie strony ciała. Trening opiera się na unikalnym programie ćwiczeń ruchowych, pobudzających mózg do bardziej efektywnej i szybszej reakcji na bodźce.
Dla kogo przeznaczona jest Integracja Bilateralna?
Integracja bilateralna to program przeznaczony dla dzieci i młodzieży z objawami:
- trudności w nauce (np. dysleksja, trudności występujące pomimo dobrego poziomu intelektualnego),
- trudności emocjonalne – poprawa funkcji fizycznych wpływa na wzrost pewności siebie i motywacji,
- dyspraksja,
- zaburzenia ze spektrum autyzmu,
- ADHD,
- trudności w koncentracji uwagi,
- słaba pamięć,
- ograniczona zdolność do skoordynowania obu stron ciała,
- niewykształcona lateralizacja,
- zaburzenia percepcji wzrokowej (słaba kontrola mięśni oka).
Diagnoza i terapia:
Diagnoza w kierunku integracji bilateralnej to dwa godzinne spotkania z dzieckiem i rodzicem poświęcone na badanie funkcji ruchowych za pomocą specjalistycznych testów. Podczas drugiego spotkania rodzic otrzymuje opracowany na podstawie wyników diagnozy i dopasowany do potrzeb dziecka program ćwiczeń do domu. Program zazwyczaj jest przygotowany na 6-8 tygodni i zakłada ćwiczenia przez 5-15 min dziennie.
Po tym okresie zapraszamy na wizytę kontrolną, która pozwala ocenić postępy dziecka i zaplanować kolejny etap ćwiczeń w domu. Z doświadczenia wiemy, że starsze dzieci nie wymagają już pomocy rodzica przy wykonywaniu ćwiczeń w domu i z czasem zaczynają ćwiczyć same.
W Poradni Konwaliowa istnieje także możliwość cotygodniowych spotkań terapeutycznych ze specjalistą integracji bilateralnej.
Nie ma przeciwskazań do łączenia programu ćwiczeń integracji bilateralnej z innymi terapiami ruchowymi np. programem INPP lub programem integracji sensorycznej (SI).