Każde dziecko jest dla nas tak samo ważne, jak dla jego Rodzica. Chcemy pomóc każdemu najlepiej, jak potrafimy, szczególnie tym najmłodszym, którym można udzielić wsparcia już na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Mówimy tu o niemowlakach mających od 4 do 18 miesięcy.
Rodzice, rozpoczynając swoją macierzyńską drogę, często czują się zagubieni i niepewni, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo. Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania, pomóc zrozumieć jak funkcjonuje mały organizm oraz udzielić praktycznych wskazówek jak postępować na dalszej drodze.
Dlaczego diagnoza integracji sensorycznej jest ważna?
Monitorowanie rozwoju już na tak wczesnym etapie jest niezwykle istotne. Robimy to dlatego, żeby nie dopuścić do utrwalenia nieprawidłowych wzorców rozwojowych i zaburzeń, które mogą nie dawać objawów wprost. Wnikliwe oko naszych diagnostów, wsparte klinicznym testem (Test TSFI) może pomóc zauważyć nawet najmniej widoczne objawy, które sugerują zaburzenia rozwoju procesów integracji sensorycznej.
Czym jest Test TSFI?
Test TSFI to narzędzie diagnostyczne funkcji neuromotorycznych niemowląt, który służy ocenie zaburzeń integracji sensomotorycznej, a także ryzyka ich występowania u niemowlaków w wieku 4-18 miesięcy.
Test składa się z 5 podtestów, umożliwiających ocenę funkcjonowania podstawowych układów zmysłów poprzez obserwację następujących cech:
- wrażliwość na nacisk głęboki
- poziom adaptacyjnych funkcji motorycznych,
- koordynacja wzrokowo-ruchowa
- kontrola ruchów oczu
- poziom integracji informacji westybularnych.
Przeprowadzenie testu zajmuje 15-20 minut i jest w pełni komfortowe dla dziecka. Test przebiega w formie zabawy, która angażuje zarówno dziecko, jak i rodzica oraz terapeutę, umożliwiając im wspólną interakcję.
Jak wygląda pełna diagnoza integracji sensorycznej?
Wykonanie narzędzia TSFI poprzedzone jest przeprowadzeniem wnikliwego wywiadu z Rodzicem oraz obserwacji swobodnego zachowania dziecka.
Pełna diagnoza wczesnej interwencji sensomotorycznej zawiera:
- Wywiad z Rodzicem,
- Obserwację swobodnego zachowania się dziecka,
- Test TSFI
- Wydanie pisemnego opisu z zaleceniami
O czym należy pamiętać przed diagnozą SI?
- Aby zapewnić dobry nastrój i komfort dziecku, zaleca się unikanie przyprowadzania go bezpośrednio przed planowaną drzemką. Ważne jest, aby dziecko było wyspane i wypoczęte, co pomoże uniknąć zmęczenia oraz ewentualnych trudnych emocji.
- Zaleca się, aby dziecko nie było bezpośrednio po posiłku.
- Jeśli dziecko posiada jakiekolwiek wcześniejsze diagnozy medyczne, wskazane jest zabranie ze sobą książeczki zdrowia.
Poza wymienionymi zaleceniami, nie są wymagane dodatkowe przygotowania przed wizytą.
W naszej Poradni Konwaliowa, diagnozą SI niemowląt zajmuje się specjalistka Justyna Libudzic.
Wpis przygotowała Justyna Libudzic
– psycholog