Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder) jest zaburzeniem, które rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie i obejmuje trzy główne grupy objawów: nadmierną ruchliwość, zaburzenia koncentracji uwagi i nadmierną impulsywność.
Jakie są objawy ADHD?
Wyróżnia się trzy główne grupy symptomów, jakie daje ADHD. Diagnoza u dzieci może być postawiona, jeżeli u małego Pacjenta obserwuje się chociaż niektóre objawy wyróżnione w każdej z podgrup:
- Nadmierna aktywność-nadpobudliwość ruchowa dzieci:
- dziecko jest pobudzone: ciągle się wierci, porusza rękami, nogami,
- trudno jest mu spożytkować swoją energię, przez co często np. wtrąca się do rozmów dorosłych,
- podczas zabawy często zachowuje się nieadekwatnie głośno, nie umie odpoczywać w ciszy i spokoju.
U nastolatków objawy nadmiernej aktywności ruchowej często są mniej widoczne niż u dzieci, ponieważ w miarę dorastania łatwiej jest im opanować potrzebę bycia w ruchu. Zamiast tego przeżywają uczucie wewnętrznego niepokoju.
- Objawy zaburzeń koncentracji uwagi:
- podczas nauki, wykonywania zadań, dziecko nie zwraca uwagi na szczegóły, popełnia błędy wynikające „z niedopatrzenia“,
- trudności w utrzymaniu uwagi na jednej czynności, szybkie rozpraszanie się ,
- wygląda na nieobecne, jakby nie słuchało, często trzeba kilkakrotnie powtórzyć komunikat lub polecenie,
- ma problemy z zaplanowaniem aktywności i zadań, zwleka z ich rozpoczęciem lub odkłada ich wykonanie na ostatnią chwilę,
- gubi rzeczy – zabawki, przybory szkolne, często nie pamięta, gdzie zostawiło dany przedmiot,
- często zapomina o codziennych obowiązkach, np.: o pościeleniu łóżka, wyprowadzeniu psa.
- Objawy nadmiernej impulsywności:
- dziecko często odpowiada na pytanie, zanim pytająca osoba skończy je zadawać,
- w sytuacjach grupowych (np. w grach i zabawach) nie umie spokojnie czekać na swoją kolej,
- przerywa innym rozmowę lub czynność, „wtrąca się“ w wypowiedzi i aktywności innych,
Aby rozpoznać ADHD, objawy u dzieci muszą się również pojawiać w różnych sferach ich życia (czyli np. nie tylko w szkole, ale i w domu) oraz znacząco i negatywnie wpływać na ich życie.
Diagnoza ADHD u dzieci i młodzieży
Nie ma jednego testu diagnozującego ADHD. Postawienie diagnozy często, oprócz spełnienia kryteriów diagnostycznych rozszerzone jest o obserwację, szczegółowy wywiad od bliskich i nauczycieli.
W naszej Poradni diagnostyką ADHD u dzieci w wieku 6-18 lat zajmują się doświadczeni psycholodzy. Składa się ona zazwyczaj z cyklu kilku spotkań:
- Na pierwszą wizytę zapraszamy samych rodziców – w jej trakcie zostanie zebrany wywiad na temat funkcjonowania dziecka oraz przekazywane są kwestionariusze do wypełnienia.
- Na drugiej wizycie przeprowadzana jest obserwacja dziecka przez psychologa, polegająca na wspólnej zabawie bądź rozmowie, dostosowana do wieku pacjenta. Wykonywany jest także test neuropsychologiczny MOXO oraz wykorzystywane są inne narzędzia pozwalające na ocenę koncentracji uwagi i stylów zachowania w różnych sytuacjach.
- Na tej wizycie psycholog wykona test Stanford-Binet, mierzący poziom inteligencji. Jeśli dziecko posiada już diagnozę intelektu (nie starszą niż 2 lata) to powtórne badanie nie jest konieczne.
- Ostatnie spotkanie to omówienie wyników diagnozy z rodzicami dziecka. Na tym spotkaniu psycholog przedstawia zalecenia dotyczące dalszego postepowania oraz przekazuje pisemną opinię z opisem wyników diagnozy. Opinia ta może być potrzebna do postawienia diagnozy klinicznej ADHD przez lekarza psychiatrę oraz do ewentualnego wdrożenia leczenia farmakologicznego. Opinia wystawiana jest na wniosek Rodzica/Opiekuna Prawnego.
Leczenie ADHD u dzieci i młodzieży:
ADHD nie można wyleczyć, można natomiast łagodzić objawy nadpobudliwości oraz zapobiegać występowaniu wtórnych zaburzeń, takich jak depresja, lęki, trudności z ukończeniem szkoły, niska jakość życia.
Możliwe jest leczenie farmakologiczne oraz terapia psychologiczna (indywidualna, rodzinna, grupy wsparcia bądź zajęcia TUS) i różnego rodzaju wspomaganie rozwoju dziecka (np. pomoc logopedy w związku z zaburzeniami mowy). Poznaj możliwości terapii w Poradni Konwaliowa TUTAJ.
Przed umówieniem spotkania prosimy o zapoznanie się z Regulaminem wizyt oraz z Cennikiem. W razie wątpliwości serdecznie zapraszamy do kontaktu z Recepcją Poradni – postaramy się odpowiedzieć na wszelkie pytania.