Czym jest test ADOS-2?
Spektrum autyzmu (ASD) to obszar różnorodnych wyzwań i talentów, który wpływa na życie dzieci i ich rodzin na wielu płaszczyznach. Diagnoza ASD u dzieci to pierwszy i najistotniejszy krok w zapewnieniu dziecku w spektrum autyzmu właściwej opieki i wsparcia. Prawidłowa diagnoza umożliwia dostosowanie działań, pomagających dziecku rozwijać się i osiągać jego pełny potencjał.
W ramach przyjaznego i dostosowanego podejścia dla najmłodszych oraz ich rodziców, warto poznać Test ADOS-2. Jest to powszechnie znane i nieocenione narzędzie diagnostyczne do badania objawów spektrum autyzmu. Rozwiązanie to umożliwia diagnozowanie cech charakterystycznych dla autyzmu u dzieci od 12 miesiąca życia aż po dorosłość, jednocześnie dbając o to, aby proces ten był jak najbardziej komfortowy i nie obciążający zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców.
Jak wygląda badanie testem ADOS-2?
Podczas badania testem ADOS-2 osoba przeprowadzająca ocenę prowadzi serię zadań i sytuacji oceniających różne aspekty zachowania dziecka w kontekście:
- Języka i Komunikacji: Ocena umiejętności werbalnych i niewerbalnych komunikacji.
- Umiejętności Społecznych: Badanie interakcji społecznych i relacji z innymi.
- Wyobraźni/Zabawy: Analiza kreatywności i zdolności do zabawy.
- Zachowań Stereotypowych i Sztywności Zainteresowań: Ocena powtarzalnych zachowań i ograniczonych obszarów zainteresowań.
Zestaw testów obejmuje pięć modułów, które zostały dostosowane zarówno do wieku, jak i ogólnego poziomu rozwoju. W zależności od wybranego modułu, test może przyjąć różne formy, takie jak analiza rysunku, wspólna zabawa lub opowiadanie historii. Ta różnorodność modułów pozwala dostosować test do konkretnych potrzeb, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo i komfort dziecka.
Diagnoza spektrum autyzmu
Dla pełnej diagnozy spektrum autyzmu istotne jest rozpatrzenie wyników różnych testów i obserwacji z uwzględnieniem indywidualnych cech dziecka i jego środowiska. Badanie testem ADOS-2 w połączeniu z innymi narzędziami umożliwia dobranie oddziaływań terapeutycznych dostosowanych do indywidualnych potrzeb dziecka i jego rodziny. Po więcej informacji o diagnozie spektrum autyzmu przeczytasz TUTAJ.
Warto pamiętać
- „Jeśli Twoje dziecko w wieku 16-30 miesięcy wykazuje niepokojące objawy i zastanawiasz się, czy mogą wskazywać na spektrum autyzmu, to warto odwiedzić stronę http://ankieta.badabada.pl/. Tam znajdziesz przydatny kwestionariusz M-CHAT-R, który pomoże Ci ocenić, czy konieczne jest skonsultowanie się z specjalistą.
Grafika: pixabay