Co to jest wędzidełko podjęzykowe? CZĘŚĆ 1 najczęściej zadawanych pytań dostępna jest TUTAJ
5. Kto podcina wędzidełko podjęzykowe i jak wygląda zabieg frenotomii?
Ocena do zabiegu oraz przygotowanie powinna być wykonywana przez neurologopedę. Zbieg może wykonać: neonatolog, pediatra, stomatolog oraz laryngolog.
U noworodków do 3 miesiąca życia frenotomia może być wykonywana bez znieczulenia lub w znieczuleniu powierzchniowym. Wczesne wykonanie zabiegu daje szansę na znaczne lub nawet całkowite pozbycie się skutków wady. Starszym dzieciom i dorosłym podaje się znieczulenie miejscowe, więc w trakcie zabiegu nie odczuwane są żadne dolegliwości bólowe. Chirurg stomatolog wykonuje podcięcie wędzidełka skalpelem lub, coraz częściej, laserem. W przypadku metody laserowej krwawienie jest zdecydowanie mniejsze, a tkanki goją się szybciej. Cała procedura zajmuje nie więcej niż kilkanaście minut, a pacjent tego samego dnia wraca do domu.
6. Czy rana po podcięciu wędzidełka długo się goi?
Wędzidełko podjęzykowe goi się w przeciągu 3-4 dni bez objawów bólowych. W ciągu kilku dni po zabiegu podcięcia wędzidełka języka mogą występować niewielkie krwawienia. Nie powinny one budzić niepokoju. Pacjent może spożyć posiłek już w ciągu dwóch, trzech godzin po zabiegu, kiedy ustąpi działanie znieczulenia.
7. Czy skrócone wędzidełko podjęzykowe jest dziedziczne?
Skrócone wędzidełko podjęzykowe występuje często rodzinnie. Ocenia się, że częstotliwość występowania to ok. 4-10 % populacji i częściej występuje u chłopców.
8. Czy samo podcięcie wędzidełka sprawi, że dziecko zacznie mówić prawidłowo?
Sama frenotomia nie usprawni języka, trzeba wykonywać ćwiczenia, które powinno się rozpocząć w ciągu trzech dni od wykonania zabiegu. Dziecko powinno być objęte opieką logopedyczną i rozpocząć ćwiczenia pionizacji języka. W przypadku bardzo małych dzieci, które nie są jeszcze w stanie samodzielne ćwiczyć, logopeda wykonuje masaże, które mają na celu zapobieganie powstawaniu blizn i zrostów.
9. Czy skrócone wędzidełko może być powodem całkowitego braku rozwoju mowy czynnej u dziecka?
Nie. Skrócone wędzidełko powoduje jedynie zniekształcenie artykulacji.
10. Dziecko miało podcinane wędzidełko w okresie noworodkowym, a logopeda stwierdza, że wędzidełko nadal jest skrócone. Czy to możliwe?
Przyczyną konieczności dokonania kolejnych podcięć nie jest nawracanie problemu, ale na tyle mocne wrośnięcie języka, że zabieg należy podzielić na kilka etapów i powtarzać dla uzyskania optymalnej ruchomości języka. Więc tak, czasami należy powtórzyć zabieg podcięcia wędzidełka.
Autor: Dorota Drewnicka (neurologopeda) – umów wizytę
Źródło:
Ostapiuk B., ,,Postępowanie logopedyczne u osób z dyslalią i ankyloglosją”, pod red. Grabiasa S., Panasiuk J., Woźniaka T. ,,Logopedia. Standardy postępowania logopedycznego”, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2015, str. 655-680.