1. Czym są zaburzenia miofunkcjonalne?
Logopeda diagnozuje zaburzenia miofunkcjonalne u osób z niewłaściwym napięciem mięśni w obszarze ust, które powoduje, że język nie znajduje swojej prawidłowej pozycji spoczynkowej i nie potrafi jej utrzymać. Nieprawidłowa ruchomość języka i warg podczas połykania może powodować przesunięcie zębów i /lub deformację szczęki. Zakończenie leczenia ortodontycznego bez zmiany powyższych nawyków skutkuje z reguły powrotem wady zgryzu. W przypadku zaburzeń miofunkcjonalnych, w pierwszej kolejności występuje dystonia i dysfunkcja w obszarze ustno-twarzowym, a w dalszej, również zaburzenia napięcia i zaburzenia czynnościowe w obszarze całego ciała, które również wymagają działań terapeutycznych, co warunkuje sukces całej terapii. Terapia miofunkcjonalna jak część terapii logopedycznej dedykowana jest osobom dorosłym oraz dzieciom.
2. Na czym polega terapia miofunkcjonalna?
Celem logopedy / neurologopedy podczas terapii miofunkcjonalnej jest poprawa nieprawidłowego sposobu połykania, uzyskanie prawidłowej pozycji spoczynkowej języka, zamknięcie ust, rozwiązanie występujących jednocześnie problemów z postawą i symetrią ciała, koordynacją oko-ręka, kontaktem wzrokowym, koncentracją, oraz leczenie seplenienia przyzębowego, międzyzębowego i bocznego. Terapia miofunkcjonalna jest również rozwiązaniem dla dzieci i dorosłych z nieodpowiednim sposobem oddychania, chrapaniem, bezdechami. Cele te uzyskuje się dzięki odpowiednim ćwiczeniom mięśni języka, warg oraz całego ciała.
3. Jakie są wskazania do terapii?
- Zaburzenia artykulacji w połączeniu z nieprawidłowym wzorcem połykania,
- Chrapanie,
- Oddychanie przez usta,
- Pogrubiona i zaczerwieniona warga dolna,
- Ślina w kącikach ust,
- Dolegliwości stawu skroniowo-żuchwowego,
- Bóle głowy i twarzy,
- Problemy z połykaniem z powodu chorób neurologicznych, po udarze lub nowotworze, operacji krtani,
- Problemy z postawą,
- Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego,
- Anomalie w ustawieniu zębów w połączeniu z przyzębowo lub międzyzębowo ukierunkowanym procesem połykania.
4. Jakie są możliwe następstwa nieleczonego zaburzenia miofunkcjonalnego?
- Stałe problemy z artykulacją lub/oraz niewyraźna wymowa
- Wady zgryzu
- Problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi
- Z powodu ucisku i tarcia języka na dziąsła może powstać paradontoza
Więcej o terapii logopedycznej znajdziesz TUTAJ.
Autor: Dorota Drewnicka (neurologopeda) – umów wizytę
Bibliografia:
Kittel Anita M., Zaburzenia miofunkcjonalne. Poradnik dla rodziców i osób dorosłych dotkniętych zaburzeniami, wyd. MAJUS, 2012 r.
Foto: Pixabay