Diagnoza trudności szkolnych, m.in. dysleksji
Poradnia Konwaliowa jest wpisana do Rejestru Szkół i Placówek Niepublicznych prowadzonych przez m.st. Warszawa pod nr 33P. Nasze opinie są honorowane przez szkoły i komisje egzaminacyjne.
Trudności szkolne – co to jest?
Specyficzne trudności w uczeniu się mogą dotyczyć umiejętności czytania, pisania i/lub liczenia. Trudności te mogą przejawiać się w formie:
- Dysleksji, czyli specyficznych trudności w nauce czytania, którym często towarzyszą trudności w pisaniu,
- Dysgrafii, czyli trudności w opanowaniu pożądanego poziomu graficznego pisma,
- Dysortografii, czyli specyficznych trudności z opanowaniem poprawnej pisowni,
- Dyskalkulii, czyli zaburzeń zdolności dokonywania działań arytmetycznych.
Kiedy diagnozuje się trudności szkolne?
Pierwsze badanie trudności szkolnych najlepiej przeprowadzić w szkole podstawowej. U dzieci z klas I-III diagnozuje się zagrożenie dysleksją, natomiast u dzieci z klas IV-VIII jest to badanie w kierunku dysleksji. Na badanie dziecko zgłaszają rodzice, nie jest wymagane skierowanie.
Jak wygląda badanie?
Badanie w kierunku postawienia diagnozy dysleksji (lub innych trudności szkolnych) trwa 3-4 godziny, w zależności od wieku i tempa pracy dziecka. Pierwsze spotkanie przeznaczone jest na wywiad z rodzicem dotyczący rozwoju dziecka i jego trudności w szkole oraz rozpoczęcie badania dziecka. Na pierwsze spotkanie warto zabrać ze sobą zeszyty, sprawdziany ortograficzne i wyniki wcześniejszych badań psychologiczno-pedagogicznych. Kolejne spotkania w całości przeznaczone są na badanie dziecka. Diagnoza obejmuje m.in.:
- szczegółową ocenę poziomu czytania i pisania,
- ocenę poziomu rozwoju intelektualnego,
- ocenę funkcji uczestniczących w czynności czytania i pisania: językowych, percepcyjno-motorycznych i ich integracji.
Po zakończeniu badania na prośbę Rodzica/Opiekuna diagnosta przygotowuje pisemne podsumowanie badania = opinię psychologiczno-pedagogiczną. Ostatnie spotkanie w cyklu diagnostycznym to czas na omówienie wyników, przekazanie zaleceń i wskazówek do pracy z dzieckiem. Podczas tego spotkania można również uzyskać odpowiedzi na ewentualne pytania.
Koszty spotkań diagnostycznych: CENNIK. Zapoznaj się także z REGULAMINEM WIZYT.